
Чотири учасники з природно-заповідного сектору України взяли участь у тренінгу Академії європейських парків (European Parks Academy, Клагенфурт, Австрія), який відбувся 18-29 липня 2017 року. Участь двох учасників від Міністерства екології та природних ресурсів України (МЕПР) та двох учасників з восьми цільових природно-заповідних територій (ПЗТ) проекту була профінансована проектом «Підтримка природно-заповідних територій в Україні». Академія європейських парків є відомим курсом для управлінців і практиків природно-заповідної сфери у Європі. Протягом двотижневого курсу учасники вивчали питання ефективного фінансового управління ПЗТ та нових викликів в управлінні ПЗТ.
Двох учасників відібрало Міністерство екології та природних ресурсів України:
– Анастасія Драпалюк (головний спеціаліст відділу формування і розвитку екомережі та територій природно-заповідного фонду),
– Олеся Петрович (головний спеціаліст відділу координації наукових досліджень, еколого-освітньої та рекреаційної діяльності).
та двох від восьми цільових природоохоронних територій проекту було відібрано Консультантом, грунтуючись на результатах оголошеного конкурсу (http://snpa.in.ua/en/eng-competition-on-the-selection-of-two-ukrainian-protected-areas-staff-for-training-at-the-european-parks-academy-klagenfurt-austria-july-2017/) та оцінки поданих документів:
– Маріанна Мица (Національний природний парк «Синевир»),
– Василь Покиньчереда (Карпатський біосферний заповідник).
Після повернення учасники тренінгу налогосили на практичності навчання та отриманих знань і досвіду, які будуть втілювати на місцях.
«Протягом першого тижня ми вивчали питання фінансування ПЗТ, як приклад обрали НПП «Синевир», колеги з інших парків запропонували багато ідей для залучення додаткових фінансових ресурсів, будемо пробувати їх реалізувати. Другий тиждень був насичений питанням управління ПЗТ, лектор з Італії та колеги ділилися досвідом», – розповіла провідний фахівець національного природного парку «Синевир» Маріанна Мица.
Представник Міністерства екології та природних ресурсів, головний спеціаліст відділу формування і розвитку екомережі та територій природно-заповідного фонду Драпалюк Анастасія також відмітила цінність навчання з точки зору можливості почерпнути знання з досвіду іноземних колег.
«Приклади лекторів з Австрії, Словенії, інших європейських країни, як і країн африканського континенту та Америки показують, що різноманіття форм фінансування та управління ПЗТ важливе для ефективного і довготривалого збереження природної спадщини. Надзвичайно важливим було обмінятися досвідом у різних напрямках природоохоронної справи з учасниками з Албанії, Хорватії, Естонії, Грузії, Німеччині, Австрії, Ефіопії, Дубаї тощо» – налогосила Анастасія Драпалюк.
За підсумками навчання учасники виокремили одні з основних викликів для системи ПЗТ в Україні, а саме впровадження міжнародних стандартів (IUCN, UNESCO, Ramsar, EU Directives тощо), посилення участі зацікавлених сторін в управлінні ПЗТ, створення ефективної і прозорої системи державного управління, розроблення нових стратегій та інструментів фінансування тощо. Саме на ці питання учасники планують зробити акцент у своїй подальшій роботі.
Фотографії надані учасниками навчання.