В рамках проекту сформували національну версію методики для оцінювання ефективності управління природно-заповідними територіями в Україні
28.09.2020

Природно-заповідні території (ПЗТ) виконують ряд важливих функцій: збереження біологічних видів, розвиток рекреації і туризму, підтримка екосистемних послуг та багато інших. Для того, щоб розуміти наскільки ПЗТ досягають цілей свого створення, у світі використовують різні методики з метою оцінювання ефективності управління ними. На сьогодні понад 80% країн світу, які користуються цими методиками, сформували свою національну версію.

З метою адаптації цих методик для українських ПЗТ, в рамках проекту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» експерти проаналізували дев’ять найсучасніших методів оцінки ефективності управління. В результаті обрали METT – Методика відстеження оцінки ефективності, яку була розроблена та підтримана Світовим банком, Всесвітнім союзом охорони природи, Всесвітньою комісією із природоохоронних територій та іншими інституціями. У 2008 ця методика в Україні була адаптована для використання на регіональному рівні, а саме для Карпатського регіону (CСPAMETT версія).

«Це швидка оцінка з відсутністю додаткових затрат. Впродовж кількох годин відбувається семінарне опитування працівників установи та оцінюється ефективність управління за 14-ма критеріями – від законодавчих питань, забезпечення технікою до збереження видів» – розповів фахівець з природоохоронних питань проекту, к.б.н. Богдан Проць.

Оцінювання цільових територій проекту відбувається у 3 етапи: перед запровадження інвестицій підтримки ПЗТ, відразу після них та по завершенню проекту. На початку проекту було проведено оцінювання і середній показник склав 53%. У найкращих німецьких парках, до прикладу, цей показник сягає 90-100 %. Проте не доцільно порівнювати парки між собою, а лише їхню динаміку у часі.

Другий етап – проведення оцінки після закупівлі комп’ютерної техніки, автомобілів та мотоциклів, уніформи тощо. Третій етап – по завершенню проекту, з метою порівняти з базовим рівнем та проаналізувати ефективність інвестицій в рамках проекту. Очікуваний приріст – 20% в середньому. За нашими підрахунками, заплановані інвестиції пришвидшують розвиток модельних ПЗТ на 27 років.

На основі отриманого досвіду використання методики (CCPAMETT) протягом останніх 10 років фахівцями проекту спільно з експертами Кредитної Установи для Відбудови KfW (яка реалізовує проект від імені німецького уряду) було розроблено ряд необхідних покращень. В результаті Міндовкіллю було представлено адаптовану методику для оцінки українських ПЗТ – U-METT. Ця методика стане обов’язковою при оцінці ефективності ПЗТ України. Для запровадження методики на національному рівні необхідно доопрацювати посібник з її використання та затвердити його як обов’язкового документу до використання.

Ваше повідомлення відправлено. Повідомлення не відправлено.
Спробуйте ще раз.