Протягом 29 червня – 5 липня 2019 року в рамках проекту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» відбулася навчальна поїздка в національні парки «Баварський ліс» (Німеччина) і «Калькальпен» (Австрія). Цей польовий виїзд став продовженням реалізації компоненту із вивчення досвіду провідних природоохоронних установ Європи та розроблення рекомендацій з метою управління всихаючими деревостанами на територіях природно-заповідного фонду. Крім цього відбулися лекційні засідання та польові семінари у питаннях природоохоронного управління парків, туризму, цільових досліджень щодо природного режиму відвідуваної території, лісового господарства та мисливства.
Двадцять п’ять представників природно-заповідних територій України (ПТ), Міністерства екології та природних ресурсів України (МЕПР), Державного агентства лісових ресурсів України, експерти проекту та інших установ протягом кількох днів вивчали досвід природоохоронного управління двох чільних національних парків Європи.
Національний парк «Баварський ліс» було обрано з огляду на те, що він вважається провідним національним парком в Європі у сфері захисту природних процесів та розвитку дикої природи. Більше 20 років минуло після того, як майже 6000 гектарів смерекових лісів загинули через посушливі роки. Після того, як було прийнято політичне рішення залишити вмираючі дерева – з’явився природний ліс з високим видовим багатством серед усіх таксонів та з високою густотою дерев (майже вдвічі більшою ніж кількість посадженого лісу).
Цей живий приклад підтверджує актуальність національного парку Баварський ліс, щоб побачити і вивчити, як ліси можуть знову розвиватися в часи все більш посушливих років та очікуваного збільшення природних збурень (сильні вітри, спалахи короїдів і навіть лісові пожежі). Тому саме тут накопичено досвід менеджменту невтручання у лісові масиви у випадку всихання деревостанів. Цей аспект має велике значення для розвитку природоохоронного та лісогосподарського менеджменту в межах великих природно-заповідних територій Карпат, півночі та центральної частини України.
Під час зустрічей з експертами відвіданих парків були обговорені питання боротьби з жуками-короїдами через політику управління «невтручання», розвитку природних лісів після буревію та у випадку інвазії шкідників, ведення мисливського та лісового господарств, впливу змін клімату на біорізноманіття тощо. Окрім цього, делегація з України мала змогу ближче ознайомитися з структурою та управлінням парками під час зустрічей та польових екскурсій.
Наступним етапом проектної діяльності у цьому питанні планується організація робочої групи, яка буде розробляти рекомендації щодо управління всихаючими деревостанами на території природно-заповідного фонду.