Проект «Підтримка природно-заповідних територій в Україні» сприяє збереженню унікальних природних багатств країни європейського та світового значення, серед яких є великі ділянки природних ландшафтів, включно із незайманими лісами, що робить цю місцевість надійним осередком збереження багатьох рідкісних видів рослин і тварин. Багато з них є ендеміками, тобто зустрічаються лише в конкретному регіоні, і/або перебувають під загрозою зникнення, що робить їх охорону завданням глобальної важливості. Однак, у порівнянні із більшістю європейських країн, площа природно-заповідних територій в Україні є низькою.
Проект був розроблений десять років тому, щоб підтримати збереження цієї важливої природної спадщини. Після переговорів з урядом України, Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку вирішило надати фінансову підтримку програмі по природоохоронних територіях України. У 2012 і 2013 роках було завершено техніко-економічне обґрунтування для підготовки повного проекту. Тендер на реалізацію повного проекту почався в середині 2015 року, остаточний запуск відбувся 17 травня 2016 року.
Завдяки проекту природо-заповідні території в Україні повинні бути не лише зміцнені, але очікується і зменшення негативного впливу людини на природні ресурси. Серед основних загроз багатому біорізноманіттю країни виділяють:
-
1великомасштабні суцільні вирубки у Карпатах, а також знищення лісів у поліському регіоні
-
2перетворення (а, отже, руйнування) природного середовища для інтенсифікації сільського господарства, а також невідповідного лісового господарства;
-
3підвищений рівень забруднення, нераціональне управління водотоками та прибережними територіями;
-
4недостатній рівень дотримання політики і законів, а також зростання бідності в деяких сільських районах;
Уряд Німеччини через Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку (BMZ), надало грант у розмірі до 14 млн. євро для реалізації проекту «Підтримка природно-заповідних територій в Україні». Проект реалізовується в рамках Німецької Фінансової Кооперації (FC) і фінансується за рахунок Кредитної Установи для Відбудови KfW. Міністерство екології та природних ресурсів (МЕПР) України бере на себе повну відповідальність за впровадження та функціонування проекту.
AHT GROUP AG (AHT) у співпраці із Дунайсько-Карпатською Програмою Всесвітнього фонду природи (WWF) та Франкфуртським зоологічним товариством (FZS) були визнані переможцями тендеру та уклали контракт при фінансовій підтримці KFW від імені МЕПР на правах Консультанта з метою його впровадження.
Техніко-економічне обґрунтування проекту було проведене у підготовчий період проекту у 2012-2013 рр. У результаті багатоступеневої і багатокритеріальної оцінки українських природоохоронних територій, була досягнута згода щодо включення до списку проекту 9 таких територій, для кожної з яких були здійснені індивідуальні техніко-економічні обґрунтування. Вони включають в себе орієнтовний перелік інвестиційних потреб, виявлені можливості для інвестування в соціально-економічні заходи, детальний аналіз зацікавлених сторін і т.д.
На основі технічно-економічного обґрунтування, цільовими для Проекту були визначені такі території (короткий перелік):
-
1поширеність рідкісних або зникаючих видів (використовуючи підхід Key Biodiversity Area (Ключові області біорізноманіття);
-
2наявність важливого європейського природного середовища існування;
-
3збіг з міжнародними важливими пріоритетними екозонами, екосистемами (наприклад, 200 пріоритетних глобальних екорегіонів WWF, об'єкти Світньої спадщини ЮНЕСКО і т.д.)