Три пілотні установи проекту тестують інструментарій SMART для моніторингу біорізноманіття
25.02.2021

Щодня працівники природно-заповідних територій обходять десятки кілометрів, фіксуючи важливі дані про ситуацію в полі: науковці, наприклад – поширення рідкісних видів, служба державної охорони – виявлені порушення. Ці дані записують у картки чи щоденники спостережень, передають колегам для подальшого аналізу. Зазвичай такий процес є достатньо тривалим та вимагає значних людських зусиль.

З метою спрощення та підвищення достовірності збору даних у кількох цільових установах проекту тестують інструментарій для просторового моніторингу та звітування SMART – Spatial Monitoring and Reporting Tool. SMART дозволяє у реальному часі зберігати та синхронізувати дані патрулювання чи наукових досліджень на сервері, а також здійснювати їхній аналіз та формувати звіти.

18-19 лютого у Рахові працівники трьох цільових територій проекту, а саме Карпатського біосферного заповідника, Верховинського національного природного парку (НПП) та Карпатського НПП, взяли участь у тренінгу по використанню SMART, організованому спільно з програмою «Збереження карпатських пралісів». У разі успішного тестування у цих трьох пілотних установах, SMART буде запроваджено у п’яти інших територіях проекту.

Учасники тренінгу навчалися використовувати SMART у польових умовах. Вони йшли по заданому маршруту, фіксуючи спостереження на мобільному телефоні: сліди перебування диких тварин та ознаки їх діяльності. При підключенні до комп’ютера дані автоматично були внесені в програму з картографічною візуалізацією пройденого маршруту та знахідок по ньому. За рік збору таких даних можна оцінити ефективність роботи працівників та проаналізувати особливості поширення різних видів.

Цей інструментарій підвищує ефективність управління природно-заповідною територією. Наприклад, точні відомості про місця й частоту реєстрації рідкісних видів дають можливість краще визначити місця їхньої концентрації та інші важливі для них території, а відтак – буде зрозуміліше де потрібно проводити певні наукові дослідження, зменшити потенційний негативний вплив тощо. Також можна аналізувати охоплення території обстеженнями, треки та місця патрулювання конкретних інспекторів.

Протягом березня парки тестуватимуть SMART в польових умовах. Щотижня тренери контактуватимуть з ними, щоб відслідковувати прогрес та відповідати на запитання. У квітні заплановано обговорити результати та спільно доопрацювати універсальну модель збору даних, що дозволило б врахувати всі потреби і завдання установ протягом року.

Навчання організовано спільними зусиллями з програмою “Збереження карпатських пралісів” (ЗКП), яка реалізується Франкфуртським зоологічним товариством (ФЗТ) й стала можливою завдяки щедрій підтримці Федерального Міністерства довкілля, охорони природи та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMU) в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (МКІ, нім. Internationale Klimaschutzinitiative (ІКІ).

Ваше повідомлення відправлено. Повідомлення не відправлено.
Спробуйте ще раз.